You are here

Young Bridge Challenge 2018

The 2018 Young Bridge Challenge will be held on 10th March at Loughborough Grammar School.

A FREE-ENTRY, one-day bridge event for school-age players of all experience levels consisting of:

Schools Cup for teams of four players all from the same school.
Swiss Teams for teams of four players from bridge clubs, schools or mixed teams from more than one school.
Short pairs duplicate for accompanying adults.

2018 entry form - this will be available in late 2017
Alternatively, please phone Lisa Miller on 01296 317217 or send an e-mail. Where possible please enter in advance.


Previous winners

Schools Cup history

Schools’ Cup 2017

Winners:

Westminster School

Liam Sanderson, Theo Gillis, Oscar Selby & Carlos Lapuerta

In the final they beat, by 18 IMPs, Rodger Ren, Nick Heymann, Joe Benton & Max Fleming from St Pauls School.


For the Third Place Play Off,

Dragon School, Oxford
Richmond Yeung, William Wauchope, Freddie Yu, Thomas Potter

beat, by 7 IMPs,

Eton College
Joe Kenelm, Gus Skinner, Jonathan Barnes, Otto Pyper

In the Semi-finals, Westminster beat Eton College by 31IMPs and St Pauls beat Dragon by 14 IMPs

Schools’ Plate and Harry Scully Trophy 2017

The remaining teams eligible for the Schools’ Cup and Schools’ Plate (by having team members all from the same school) and the teams eligible for the Harry Scully Trophy (by having team members from different schools) played two matches of Swiss Teams in Session 2, with carry-forward scores from the Session 1 Multiple Teams

Swiss Teams Results:

1st - 86VPs - UCS London, Lawrence Sherriff Grammar School, Princethorpe College, Notre Dame High School (Norwich)
Alex Pemberton, Andy Cope, Megan Jones, Imogen La Chapelle
HARRY SCULLY WINNERS

2nd - 76VPs - St Pauls Girls School, Queen Elizabeth Grammar School (Wakefield), St. Martins, Dragon School
Jasmine Bakhshi, Daniel Winter, Elizabeth Gahan, Henry Rose

3rd - 62VPs - St Paul’s School B
James Zhang, Roman Evans, Quentin Guerolt, Harry Armitage
SCHOOLS’ PLATE WINNERS

For full results see here

The schools and clubs represented were:

Westminster School, Dragon School (Oxford), Eton College, UCS London, Lawrence Sherriff Grammar School, Princethorpe College, Notre Dame High School (Norwich), St Pauls Girls School, Queen Elizabeth Grammar School (Wakefield), St. Martins, Queen Elizabeth Grammar School (Horncastle), St Pauls School, Manchester Grammar School, Royal Grammar School, Soham Village College, Chiltern Edge (Sonning Common, Berks), Magdelen College School, Summerfields School, Loughborough Grammar School, The Perse School, Rush Common Primary School (Abingdon), Haberdashers’ Aske’s Boys School, Worcester BC

Minibridge

Winners: Martha Davey and Henry Edwards – Worcester BC
Joshua Smith Rohan Sehgal – Loughborough Grammar School

For full results see here